Dział: Terapia zajęciowa

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Sport wyczynowy osób z NI – perspektywa trenerki lekkoatletyki zawodników z zespołem Downa

Do czynników wpływających na jakość życia bez wątpienia należy aktywność fizyczna. Niepełnosprawność nie wyłącza ludzi z normalnego postrzegania świata, wyrażania swoich życzeń, potrzeb i pragnień. Właśnie dzięki środowisku sportowemu osoby z niepełnosprawnością mogą łączyć swoje pasje z jednoczesną rehabilitacją, która przybliża ich do pełniejszego funkcjonowania oraz akceptacji w życiu dorosłym – społecznym.

Czytaj więcej

Wsparcie terapeutyczne kobiet z niepełnosprawnością intelektualną po doświadczeniu przemocy

Doświadczenie bycia kobietą jest nie tylko indywidualnym przeżyciem, ale również przedmiotem wielu badań dotyczących społecznych i kulturowych aspektów funkcjonowania kobiet. Kobiecość, przeżycia i potrzeby kobiet z niepełnosprawnością intelektualną są często niezauważane. Nawet w środowiskach feministycznych funkcjonowały stereotypy związane z niepełnosprawnością, które budziły spór z ich postulatami na temat siły i możliwości kobiet. Krzywdzące przekonania i bezradność kobiet z NI może zaś narażać je na przemoc. Jak wspierać kobiety w budowaniu własnej autonomii podczas terapii? Jak pracować z osobami, które dotknęła agresja i zmagają się z traumą?

Czytaj więcej

Wykorzystanie treningu sztuk walki w kształtowaniu koordynacji ruchowej osób z autyzmem

Trening sztuk walki nie tylko podnosi poziom wytrzymałości, szybkości, siły, poprawia elastyczność mięśni, ale ma bardzo korzystny wpływ na kształtowanie u trenującego koordynacji ruchowej, zwinności, skoczności oraz innych cech fizycznych. Tego typu trening ma także duże znaczenie w podniesieniu poziomu pewności siebie ćwiczącego; pomaga w kształtowaniu relacji międzyludzkich w grupie trenujących. Jak wykorzystać go w pracy terapeutycznej z osobami z ASD, aby uzyskać pozytywne efekty?

Czytaj więcej