Autor: Dorota Podgórska-Jachnik

Prof.; Pedagog specjalny, surdopedagog, psycholog i logopeda. Profesor uniwersytecki (Uniwersytet Łódzki, Katedra Badań Edukacyjnych) z doświadczeniem praktycznym w zakresie edukacji oraz wspomagania osób z niepełnosprawnościami, w tym m.in. małych dzieci w programie Za życiem. Przez kilka ostatnich lat łączyła pracę akademicką z działalnością nauczyciela- -konsultanta do spraw specjalnych potrzeb edukacyjnych (WODN). Autorka wielu publikacji poświęconych problematyce niepełnosprawności.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Stymulacja sensoryczna w codziennej aktywności, zabawie i terapii – czyli jak wspomagać rozwój małego dziecka z zaburzeniami rozwojowymi

Wspomaganie rozwoju – zwłaszcza wczesne – to pojęcie, które zdobyło w ostatnich latach wielką popularność. Wynika to z dostrzeżenia niewykorzystania potencjału rozwojowego większości ludzi, a optymalny czas inwestycji w rozwój przypadać powinien na wczesne lata – wskazuje się szczególnie znaczenie pierwszych 3–5 lat życia. Przy tym warto zwrócić uwagę, że pojęcie wspomaga- nia może dotyczyć zarówno rozwoju prawidłowego, jak i zaburzonego (Dryden, Vos, 2003; Podgórska-Jachnik, 2009). W tym pierwszym przypadku wspomaganie odgrywa rolę intensyfikującą, przyspieszającą, optymalizującą rozwój, zaś w tym drugim – optymalizującą, ale także korekcyjno-kompensacyjną. Jak zatem wspomagać rozwój małego dziecka?

Czytaj więcej