Autor: Ewa Dobiała

lek., Specjalista psychiatra, specjalista terapii środowiskowej, certyfikowany psychoterapeuta PTP i WAPP, superwizor-aplikant PTP. Kierownik Oddziału Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego Dziennego dla Dzieci i Młodzieży w Lesznie. Współtworzy leszczyńską Filię Fundacji Prodeste.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Seksualność osób w spektrum autyzmu – wyzwania terapeutyczne

Ze względu na neurobiologicznie uwarunkowane odmienności w rozwoju sensorycznym i motorycznym dziecka w spektrum autyzmu już w wieku niemowlęcym obserwujemy odmienności w jego kształtujących się kodach emocjonalnych, wpływających na rozwój więzi z głównym opiekunem, a także specyficzne, zogniskowane zainteresowania, często o charakterze stymulacji sensorycznej i odmienności w interakcjach społecznych. Dynamika ta ma bezpośrednie przełożenie na powstającą strukturę tożsamości płciowej. Zatem w jaki sposób pracować z podopiecznym?

Czytaj więcej

Traumy szkolne u dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera. Przyczyny i konsekwencje

W codziennej pracy zarówno lekarza psychiatry, jak i nauczyciela coraz częściej spotykamy się z osobami z diagnozą zespołu Aspergera. Wynika to z większej świadomości społeczeństwa, lepszej dostępności do profesjonalnej diagnostyki oraz z faktu, że autystyczny rozwoju mózgu dotyczy ponad 1% populacji. 

Jednym z problemów dotykających młodszych jest zespół aspergera u młodzieży. 

Czytaj więcej