Autor: Paulina Knapik

Pedagog specjalny, nauczyciel wychowania przedszkolnego, nauczyciel montessoriański, terapeuta treningów słuchowych, terapeuta integracji sensorycznej, terapeuta INPP. Na co dzień wraz ze swoim zespołem spotyka się zarówno z dziećmi, jak i ich opiekunami w miejscach, w których wspólnie tworzą. Są nimi: Niepubliczny Integracyjny Żłobek Montessori w miejscowości Porąbka, Niepubliczne Integracyjne Przedszkole Montessori Świętej Rodziny w Dobrej z oddziałem zamiejscowym; Centrum Wspierania Rozwoju „Tęcza”, Szkoła Podstawowa Montessori im. św. Antoniego, Placówka Wsparcia Dziennego dla Dzieci i Młodzieży „Rodzina”.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak rozwijać umiejętności rozumienia i nazywania przeżywanych emocji u dzieci niepełnosprawnych? Na przykładach z praktyki terapeuty

Pierwszym krokiem do rozwijania umiejętności zrozumienia i nazywania emocji dziecka z niepełnosprawnościami jest wyraźne zauważenie przez jego opiekunów tego, że one są. Emocje można przyjąć słowami „Widzę, że jesteś smutny” albo „Widzę, że jesteś wkurzony”. To pierwszy, najważniejszy krok do tego, by emocje mogły zaistnieć w świadomości dziecka. Jest to też wyraz zaakceptowania czyjegoś stanu emocjonalnego. Niezależnie od tego, jaki ten stan jest, nazywając go, dajemy dziecku szansę na zaobserwowanie swoich emocji i zaakceptowanie siebie razem ze swoimi emocjami. Dlaczego jest to tak ważne i jak to zrobić?
 

Czytaj więcej