Autor: Anna Glińska-Lachowicz

dr, Akademia Choreoterapii i Arteterapii, Uniwersytet Opolski, www.arteterapia.opole.pl.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak w praktyce wykorzystać taniec oraz ćwiczenia ruchowo-muzyczne w terapii

Taniec wpływa m.in. na emocje, samocenę, pobudza wyobraźnię, uwrażliwienie na siebie i na innych oraz pozwala na pokonywanie barier w komunikowaniu się, dlatego tak często wykorzystywany jest w terapii. Poniżej prezentujemy ćwiczenie, które w swojej prostocie wykonania jest dobrym przykładem, na to, że można zastosować je w pracy z osobami o różnym stopniu niepełnosprawności intelektualnej.

Czytaj więcej

Integracja przez taniec – walory terapeutyczne ruchu i tańca w kontekście pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną

Włączenie do warsztatu zawodowego elementów terapii tańcem czy arteterapii może zaowocować zwiększeniem atrakcyjności i efektywności podejmowanych działań, a dla uczestników będzie ciekawszą formą pracy, zachęcającą do działania, zabawy, twórczości i doświadczania życia. Jakie są walory terapeutyczne tańca i możliwości jego zastosowania w pracy z osobami z NI?

Czytaj więcej

Sztuka jako klucz do wnętrza w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną

Terapia przez sztuki piękne stosowana jest na całym świecie w pracy z wieloma najróżniejszymi grupami docelowymi, w tym również z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Analizując najczęściej pojawiające się symptomy NI – arteterapię można stosować m.in. w celu zmniejszenia nasilenia występującej u niektórych osób aspołeczności, przeciwdziałania agresji przez rozładowywanie napięcia, przejmowanie kontroli nad własnymi emocjami czy reagowanie emocjonalne adekwatne do sytuacji. Niniejszy artykuł zawiera przykładowe propozycje działań praktycznych, które można zastosować w pracy.

Czytaj więcej