Jak w praktyce wykorzystać taniec oraz ćwiczenia ruchowo-muzyczne w terapii

Metody terapii

Taniec wpływa m.in. na emocje, samocenę, pobudza wyobraźnię, uwrażliwienie na siebie i na innych oraz pozwala na pokonywanie barier w komunikowaniu się, dlatego tak często wykorzystywany jest w terapii. Poniżej prezentujemy ćwiczenie, które w swojej prostocie wykonania jest dobrym przykładem, na to, że można zastosować je w pracy z osobami o różnym stopniu niepełnosprawności intelektualnej.

Walory terapeutyczne tańca

Terapia tańcem, jak już wspominałam w poprzednich materiałach, ma swoje początki w czasach prehistorycznych, chociaż pamiętamy, że stanowiła wtedy nieco inny obszar funkcjonowania ludzkości.
Jako dziedzina naukowa rozwinęła się bardzo dynamicznie na przełomie XIX i XX wieku i z tego okresu pochodzi najbogatsza dokumentacja naukowo-badawcza dotycząca jej walorów. Wielokrotnie potwierdzone zostały m.in. właściwości lecznicze (terapeutyczne) tańca, przebadano wiele różnorodnych grup docelowych pacjentów, o zróżnicowanych dysfunkcjach i celach terapeutycznych. Można wymieniać walory terapii tańcem, dostrzegając jej bogate zasoby, wielopoziomowość zmian, jakie implikuje, lub koncentrując się na wąskim, sprecyzowanym analizowaniu szczególnych potrzeb naszych podopiecznych. Każda z tych perspektyw okaże się interesująca i przynosząca wiele inspiracji.

Jakie cele chcemy osiągnąć?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie zawarte w temacie naszego dzisiejszego spotkania, czyli: „jak w praktyce wykorzystać taniec oraz ćwiczenia ruchowo-muzyczne…”, należy przede wszystkim zadać sobie pytanie, jakie cele chcę osiągnąć dzięki zastosowaniu w praktyce tego typu aktywności. Odpowiedź na to...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI