Autor: Monika I. Dąbkowska

Pedagog specjalny, psycholog kliniczny, seksuolog. Od lat prowadzi praktykę psychoterapeutyczną w paradygmacie systemowym. Podejmuje procesy diagnostyczne i terapeutyczne w ramach pełnienia roli biegłej sądowej z zakresu psychologii- -seksuologii. Jest adiunktem w Zakładzie Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Gdańskiego.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Pola działania – terapia rodzinna dla dzieci i młodzieży  z zaburzeniami zachowania

Zaburzenia zachowania (CD, conduct disorder) z elementami zachowań antyspołecznych to problem bardzo trudno poddający się psychoterapii. Podobnie przy terapii dzieci z zaburzeniami opozycyjno-buntowniczymi (ODD, oppositional defiant disorder) obserwujemy duży odsetek wypadnięć z terapii1, a dobre efekty krótkoterminowe często nie są związane z długotrwałym utrzymywaniem się pozytywnych zmian. Stałe poszukiwania skutecznych modeli terapeutycznych dla dzieci i młodzieży z tymi zaburzeniami są więc niezbędne do wypracowania rozwiązań pomocowych. Najczęściej opierają się one na danych dotyczących czynników ryzyka oraz etiologii zaburzeń zachowania. Jakie zatem strategie pracy zastosować?

Czytaj więcej

Rola ojca w terapii dzieci z niepełnosprawnością

Jak pracować z ojcem niepełnosprawnego dziecka? Jak pedagog specjalny może pomóc mu przejść przez wszystkie fazy procesu przystosowania się do nowej sytuacji?

Czytaj więcej

Konsekwencje wykorzystania seksualnego u dzieci z lekką niepełnosprawnością intelektualną

Wykorzystanie seksualne zawsze jest doświadczeniem niekorzystnym w rozwoju dziecka. Najważniejsze wówczas to dostrzec w dziecku nie tylko ofiarę nadużyć, ale przede wszystkim człowieka. Człowieka, który znalazł się w traumatycznej sytuacji i stara się zachować równowagę za pomocą dostępnych sobie zasobów…

Czytaj więcej