Autor: Magdalena Pytel

Psycholog, pedagog specjalny i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna PTTPB (nr 877), absolwentka Szkoły Psychoterapii Poznawczo- -Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej. Aktualnie w trakcie certyfikowanego szkolenia z terapii schematu. Prowadzi prywatną praktykę. Zajmuje się popularyzowaniem wiedzy na temat zdrowia psychicznego w mediach, na łamach czasopism popularnonaukowych oraz podczas szkoleń i warsztatów psychologicznych.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Sen – znaczenie dla zdrowia i sposoby radzenia sobie z problemami

Sen stanowi ważną część naszego życia. Wraz z wiekiem zmienia się nasze zapotrzebowanie na ilość snu, jednak zależność naszego ogólnego dobrostanu od jakości snu pozostaje niezmienna. Większość ludzi na przestrzeni życia doświadczyła okresowych trudności związanych ze snem bądź nadal się z nimi zmaga. W dalszej części artykułu przyjrzymy się temu, jakie znaczenie ma sen, konsekwencjom związanym z wybranymi trudnościami w tym obszarze oraz przykładowym sposobom radzenia sobie w przypadku pojawienia się problemów ze snem. Szczególnie skupimy się na bezsenności.

Czytaj więcej

Stres – wpływ na organizm i sposoby radzenia sobie, gdy staje się nadmierny

Stres stanowi nieodłączną część codzienności. Towarzyszy nam od narodzin przez całe nasze życie. Definiowany jest jako reakcja organizmu na sytuacje trudne i określany jako zjawisko złożone. Złożoność stresu oznacza, że nie jest on jednoznacznie negatywny, jednak pewne czynniki powodują, że wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. W dalszej części przedstawiony zostanie jego wpływ na organizm oraz sposoby radzenia sobie z nim i wzmacniania własnych zasobów.

Czytaj więcej

Jak wykorzystać uważność w radzeniu sobie w zamartwianiu się i przewlekłym stresie? Propozycje ćwiczeń

Aktualnie tempo naszego życia jest bardzo szybkie. Wyzwania zarówno dnia codziennego, jak i zawodowe oraz trudności, które napotykamy, intensywnie angażują nasze procesy poznawcze. Rzadko zatrzymujemy się i koncentrujemy na tym, co teraz, angażując zmysły. Myśli są zwykle „o krok przed nami” przez planowanie, przewidywanie i tworzenie scenariuszy wydarzeń, które zakładamy, że będą miały miejsce. Ale jak wskazuje powyższy cytat, tak naprawdę nie mamy co do tego pewności. Jedyny czas, na który mamy wpływ, jest czasem teraźniejszym. Jak zatem wykorzystać uważność w codziennym życiu?

Czytaj więcej

Jak zacząć dbać o siebie? Propozycje technik do wykorzystania

Self care rozumiane jest jako samoopieka, dbanie o siebie. Zgodnie z założeniami self care jest odzwierciedleniem opieki, jaką responsywna matka otacza swoje dziecko. Jak zatem rozpoznać swoje potrzeby i dbać o siebie, aby zapewnić sobie dobrostan zarówno psychiczny, jak i fizyczny?

Czytaj więcej