Sen – znaczenie dla zdrowia i sposoby radzenia sobie z problemami

Otwarty dostęp Dobrostan pedagoga i terapeuty

Sen stanowi ważną część naszego życia. Wraz z wiekiem zmienia się nasze zapotrzebowanie na ilość snu, jednak zależność naszego ogólnego dobrostanu od jakości snu pozostaje niezmienna. Większość ludzi na przestrzeni życia doświadczyła okresowych trudności związanych ze snem bądź nadal się z nimi zmaga. W dalszej części artykułu przyjrzymy się temu, jakie znaczenie ma sen, konsekwencjom związanym z wybranymi trudnościami w tym obszarze oraz przykładowym sposobom radzenia sobie w przypadku pojawienia się problemów ze snem. Szczególnie skupimy się na bezsenności.

Jaka jest rola snu?

Sen jest stanem fizycznego spoczynku. Nasze zapotrzebowanie na sen jest indywidualne, zależy m.in. od naszego wieku, czynników środowiskowych, a także układu hormonalnego i neuronalnego. 

Dlaczego zasypiamy?

Zaśnięcie jest możliwe dzięki aktywacji specjalnego ośrodka w mózgu nazywanego „ośrodkiem snu”. Jest on złożony z grupy komórek nerwowych. Żeby aktywacja tego specyficznego ośrodka była możliwa, potrzebuje zajść proces „nauczenia go tego”. Szczególnie w przypadku bezsenności ponownie potrzebujemy nauczyć nasz ośrodek snu prawidłowo zasypiać. 

POLECAMY

Co dzieje się podczas snu?

Podczas snu organizm regeneruje się zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Efektywny, regenerujący sen pozwala także na lepsze wykorzystanie funkcji poznawczych następnego dnia. Podczas snu zachodzi także detoksykacja organizmu oraz procesy umożliwiające zachowanie równowagi hormonalnej. 

W sytuacji, gdy pojawiają się trudności ze snem, szczególnie gdy są one długotrwałe, odczuwamy szereg konsekwencji, na każdym poziomie funkcjonowania organizmu. 

Kiedy mówimy o trudnościach ze snem?

Większość z nas doświadczyło bądź doświadczy w toku życia bezsennej nocy lub trudności w zaśnięciu czy wybudzenia w środku nocy. Kiedy jednak mówimy o trudnościach, które wymagają uwagi oraz wprowadzenia zmian lub interwencji? Żeby odpowiedź na to pytanie była możliwa, potrzebujemy najpierw przyjrzeć się uważnie temu, jak wygląda nasz sen.

Ćwiczenie oparte na uważnym monitorowaniu snu może ułatwić odpowiedź na pytanie, czy pojawiające się trudności wymagają interwencji oraz jakich działań pomocowych potrzebujemy. 

INSTRUKCJA DO ĆWICZENIA: Zatrzymaj się na chwilę, stwórz sobie przestrzeń do tego ćwiczenia. Jeśli tego potrzebujesz, przygotuj sobie kartkę papieru oraz długopis. Lista zagadnień oraz pytań, które znajdują się poniżej, pomoże Ci przyjrzeć się temu, jaki jest Twój sen. 

  • Przypomnij sobie, kiedy ostatnio „dobrze spałeś”, co pozwala ocenić ten sen w taki właśnie sposób. Ile trwał, jak czułaś/czułeś się po przebudzeniu?
  • Jak wygląda Twój sen w ciągu tygodnia? Ile trwa, czy wybudzasz się w trakcie?
  • Jak wygląda proces zasypiania? Ile trwa? 
  • Czy wybudzasz się w nocy, a jeśli tak, to czy trudno jest Ci zasnąć ponownie?
  • Jak potrzebowałabyś/potrzebowałbyś...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI