Autor: Redakcja

  

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak pracować z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną?

Przy wychowywaniu dziecka z zaburzeniami rozwojowymi bardzo ważna jest cierpliwa i wspierająca postawa opiekunów. Pociechy mogą wymagać więcej czasu, aby zrozumieć pewne zagadnienia i móc lepiej zrozumieć siebie. Żeby ułatwić rodzicom i pedagogom naukę dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, cztery specjalistki opracowały scenariusze zajęć wspierające ich w tym niełatwym zadaniu.

Czytaj więcej

Stan psychiczny dzieci i młodzieży po 2 latach pandemii (raport)

Badanie przeprowadzone wśród specjalistów psychologów i pedagogów dowiodło, że stan psychiczny i emocjonalny dzieci w okresie pandemii uległ pogorszeniu – przyznało tak 87% badanych. 78% respondentów zauważyło wzrost zgłoszeń i próśb o interwencję i pomoc kierowaną do psychologów i pedagogów.

Czytaj więcej

Oligofrenopedagog – kim jest i czym się zajmuje?

Pedagog specjalny – ta nazwa z pewnością nie zaskoczy nikogo. Jednak wciąż mało osób wie, że za tą gałęzią pedagogiki kryje się przynajmniej kilka specjalizacji. Najogólniej mówiąc pedagog specjalny to jeden z członków zespołu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Od stopnia i rodzaju niepełnosprawności ucznia zależy, który dokładnie specjalista będzie z nim pracował. Jaką zatem rolę odgrywa w procesie wspomagania rozwoju oligofrenopedagog i co właściwie kryje się pod tą zawiłą nazwą?

Czytaj więcej

Bajkoterapia – Jak samodzielnie stworzyć bajkę terapeutyczną?

W zamierzchłych czasach opowiadana za pomocą słów. Później w formie pisemnej z pięknymi ilustracjami w tle. We współczesnych latach doczekała się również ekranizacji. Bajka. Pięć liter, które kryją w sobie morze emocji. Nie są to opowieści, gdzie każdy bohater jest prawy, a myśli nieskalane strachem. I w pewnym momencie sam już nie wiesz, czy to fikcja, czy jednak życie. Dokładnie tak myślą dzieci. Są jednak cechy, które znacząco odróżniają bajkę terapeutyczną od tych klasycznych, dobrze znanych nam z dzieciństwa. W tym przypadku wszystko zależy od głównego bohatera. Kubuś z odległej krainy o dziwacznej nazwie ma nie tylko podobne zainteresowania, ale i zmaga się z tym samym problemem, co słuchacz. Jest też mieszkający w kolorowym lesie wesoły skrzat. Lubi on tańczyć, śpiewać i skakać na skakance, ale gdy przychodzi noc, płacze ze strachu, widząc dziwne stworki na drzewach. I tak właśnie, to, co miało być jedynie wymyśloną przez autorkę opowiastką, staje się prawdziwą historią. To nic innego, jak porównanie społeczne, które w rezultacie krok, po kroku ma pokazać dziecku, że istnieje rozwiązanie problemu.

Czytaj więcej