Czym jest uważność?
Uważność jest koncepcją definiowaną w psychologii jako skupianie uwagi na teraźniejszości. Skupianie uwagi w procesie uważności charakteryzuje otwartość, elastyczność oraz ciekawość. Jest to proces świadomości, który stanowi jeden z ważnych procesów terapeutycznych w terapii akceptacji i zaangażowania.
Głównym celem uważności jest wzmocnienie świadomości własnego doświadczania w danej chwili. Dokładne postrzeganie tego, co się dzieje, pozwala zebrać ważne informacje dotyczące zachowania, a pełne zaangażowanie w to, co się robi, zwiększa skuteczność oraz odczuwaną satysfakcję.
Znaczenie uważności w codziennym życiu
Uważne bycie „tu i teraz” wpływa korzystnie na nasze życie:
POLECAMY
- wzbogaca doświadczanie;
- umożliwia skuteczne działanie;
- ułatwia pielęgnowanie odczucia wdzięczności za to, co się posiada;
- ułatwia podjęcie działań w kierunku zmiany;
- ma podstawowe znaczenie dla samoświadomości i wiedzy o sobie;
- przez lepszy kontakt z własnymi emocjami uczymy się regulować swoje zachowania i dokonywać wyborów w zgodzie z własnymi wartościami;
- zwiększa satysfakcję i skuteczność przez pełne zaangażowanie.
Uważność a zamartwianie
Martwienie się jest znanym nam stanem, w którym na skutek napotkanej trudności umysł „pracuje” nad znalezieniem rozwiązania problemu. Podczas poszukiwania rozwiązań zachodzą w naszym umyśle różne procesy. Możemy zarówno przywoływać wspomnienia z przeszłości, jak i wyobrażać sobie sytuacje, które nie miały miejsca, ale które zakładamy, że mogą się wydarzyć.
Martwienie się jest związane z pojawianiem się napięcia emocjonalnego związanego z zaniepokojeniem przeszłością lub przyszłością.
Kiedy martwienie staje się problemem?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jeśli założymy, że martwienie jest naturalnym procesem związanym z pojawiającymi się trudnościami. Można jednak przyjrzeć się kilku podpowiedziom, które ułatwiają rozpoznanie tego, czy martwienie jest stanem nadmiernym:
- Zwróć uwagę, co jest treścią Twoich zmartwień, czy starasz się znaleźć adaptacyjne rozwiązanie problemu, czy skupiasz się na negatywnych scenariuszach.
- Sprawdź, jakie emocje Ci towarzyszą. Nadmiernemu zamartwianiu towarzyszy zwykle cierpienie.
- Istotne jest także to, jak często się zamartwiasz, jak dużą część dnia zajmuje martwienie się. Jak to wpływa na Twój dzień i wykonywanie codziennych czynności?
- Spróbuj odpowiedzieć sobie, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia sytuacji, którą się martwisz. Martwienie się trudnościami, które mają małe prawdopodobieństwo zaistnienia, nie jest adaptacyjne.
- Sprawdź, czy Twoje martwienie nie jest nawykowe, czy nie jest przyzwyczajeniem powtarzanym bez udziału Twojej woli. ...