Autor: Katarzyna Klimek-Markowicz

Mgr pedagogiki specjalnej, mgr psychologii klinicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Założycielka i pierwsza dyrektorka społecznej szkoły podstawowej „Zakątek” dla dzieci i młodzieży z głęboką, wieloraką niepełnosprawnością. Obecnie psycholog i doradca metodyczny w tej placówce. Certyfikowana trenerka metody wideotreningu komunikacji. Rekomendowana specjalistka w zakresie komunikacji alternatywnej i wspomagającej. 
Na początku praktyki pracowała w zakresie neuropsychologii, doświadczeniami podzieliła się w książce Krok za krokiem. W obecnej pracy w placówce szeroko stosuje Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Edukacja okiem ucznia

Szymon Bończak, zwany Preclem jest fanem motocykli, heavymetalowego zespołu Iron Maiden i horrorów. Wyróżnia go też to, że choruje na rdzeniowy zanik mięśni typu I (SMAI – rzadka choroba genetyczna polegająca na zaniku mięśni i prowadząca do głębokiej niepełnosprawności ruchowej). Szymon ma 14 lat i jest uczniem 5 klasy. Poniżej rozmowa z Preclem o możliwościach poprawy edukacji z punktu widzenia ucznia.

Czytaj więcej

Projekt Rodzeństwo Razem

Propozycja wsparcia rodzin uczniów z głęboką, wieloraką niepełnosprawnością  w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach

Czytaj więcej

Współpraca specjalistów z rodzicami osób z głęboką, wieloraką niepełnosprawnością

Jak współpracować z rodzicami? Jak określać wspólne cele  i jakie metody mogą być pomocne w budowaniu współpracy? Jak radzić sobie z problemami pojawiającymi się podczas pracy z rodzicem? 

Czytaj więcej