Anoreksja – objawy, geneza, charakterystyka pacjenta

Okiem specjalisty

Z punktu widzenia psychotraumatologii tłem i genezą rozwinięcia anoreksji są zwykle doświadczenia traum w relacjach z najbliższymi opiekunami. Mogą to być np. przeżycia nastolatek związane z trudnościami w małżeństwie rodziców, brakiem właściwej i zdrowej miłości rodzicielskiej, brakiem akceptacji w środowisku szkolnym, rówieśniczym, doświadczenia wszelkich form przemocy czy negatywne uwagi ze strony innych ludzi. Na co zwrócić uwagę, pracując z podopiecznym z anoreksją?

Anorexia nervosa, inaczej jadłowstręt psychiczny, jest to bardzo poważne zaburzenie, o którym pewnie każdy z nas coś słyszał – zarówno z internetu, prasy, telewizji, jak i z wielu historii opowiadanych o modelkach czy aktorkach. Sięgając do źródeł i wielu publikacji medycznych, uzyskujemy informację, że anoreksja to najgroźniejsze zaburzenie psychiczne z najwyższymi wskaźnikami chorobowości i śmiertelności. Zdecydowana większość społeczeństwa uważa, że anoreksja to choroba młodych kobiet. Nie jest to prawda, gdyż choroba ta może dotknąć każdego – bez względu na wiek czy płeć. W rzeczywistości większość osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania to kobiety, zaś jedynie niewielki odsetek stanowią mężczyźni. Młode osoby, z którymi miałem do tej pory do czynienia, to dziewczyny-nastolatki w wieku od 13 do 19 lat, z którymi pracowałem i nadal pracuję w gabinecie psychotraumatologicznym pod stałą kontrolą superwizora.

Geneza anoreksji

 • Predyspozycje genetyczne (bardzo rzadko).
 • Różnorakie wydarzenia losowe, życiowe, wyzwalające fantazje i pragnienia bycia modelką, aktorką, baletnicą itp.
 • Środowisko rodzinne – alkoholizm, zaniedbanie, degeneracja, zachowania patologiczne – często powtarzane z pokolenia na pokolenie. Walka o uwagę, miłość i zainteresowanie rodziców.
 • Środowisko rodzinne – wysoki status społeczny, kariery rodziców, brak uważności i czasu na wychowywanie dzieci. Brak właściwej komunikacji i relacji zbudowanej na zaufaniu, miłości i szczęściu rodzinnym.

Oddziaływanie biologiczne:

 • znaczne zaburzenie czynności układu serotoninergicznego, noradrenergicznego – jest to reakcja na długotrwałe głodzenie się;
 • niebezpieczne zaburzenia w poziomach regulacji w odczuwaniu głodu lub sytości, co skutkuje całkowitym brakiem naturalnych odczuć. To znaczy, że w stanie bardzo silnego bólu wynikającego z głodu, organizm odmawia nawet przyjęcia pokarmu i ma to swoje podłoże psychiczne. Anorektyczka panicznie boi się przyjąć najmniejszą nawet porcję jedzenia;
 • zaburzenie osobowościowe – w wyniku choroby nast...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Terapia Specjalna"
 • Dostęp do wszystkich artykułów w wersji online
 • ...i wiele więcej!

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI