Bariera językowa jako podstawowa trudność w procesie kształcenia i wychowania dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z Ukrainy

Z obserwacji nauczyciela szkoły specjalnej

Specjalne potrzeby edukacyjne

Proces edukacji dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych nie jest łatwy. Opatrzony jest często stresem i wieloma trudnościami. Napływ uchodźców z Ukrainy do Polski dał początek nowym decyzjom w resorcie edukacji. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 21 marca 2022 r., każde dziecko, które przybywa z Ukrainy, objęte jest obowiązkiem szkolnym, jeżeli rodzice nie zdecydują się na kontynuację nauki w formie zdalnej. Większość dzieci trafia do szkół ogólnodostępnych. Te, które wymagają specjalnych oddziaływań edukacyjnych, również zostały objęte obowiązkiem szkolnym. Objęto je procesem badań, wydawania orzeczeń, odpowiednią terapią dla niepełnosprawności dziecka. Dzieci oraz nauczyciele mierzą się z nową, niespotykaną do tej pory sytuacją. Największą barierą jest bariera językowa, która widoczna jest na każdym etapie włączania dziecka z niepełnosprawnością do edukacji polskiej.

W artykule zawarłam refleksje na temat kształcenia dzieci z niepełnosprawnością z Ukrainy, a właściwie refleksje na temat trudności, z jakimi borykają się nauczyciele szkół specjalnych. Z pewnością podobne problemy napotykają nauczyciele szkół ogólnodostępnych. Jednak w szkole specjalnej problem ten jest poważniejszy, gdyż dochodzi tu dodatkowy czynnik – niepełnosprawność dziecka, która utrudnia porozumiewanie się, a tym samym przebieg procesu edukacji. Chcę zwrócić uwagę na to, że w trudnej sytuacji znaleźli się ci uczniowie oraz nauczyciele, którzy zobowiązani są do edukacji. Moim celem nie jest ukazanie poradni czy szkoły w złym świetle, ale zwrócenie uwagi na realne trudności. Pragnę zaznaczyć, że w obliczu zaistniałej sytuacji nie ma rozwiązań systemowych, które zadowolą wszystkich uczestników tego procesu. W wielu sytuacjach bardzo pomocne jest doświadczenie nauczyciela, który często intuicyjnie wybiera właściwą drogę porozumiewania się i kształcenia.

Proces diagnostyczny uchodźcy

U dzieci, które w Ukrainie były diagnozowane pod ką...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Terapia Specjalna"
  • Dostęp do wszystkich artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI