Sport wyczynowy osób z NI – perspektywa trenerki lekkoatletyki zawodników z zespołem Downa

Terapia zajęciowa

Do czynników wpływających na jakość życia bez wątpienia należy aktywność fizyczna. Niepełnosprawność nie wyłącza ludzi z normalnego postrzegania świata, wyrażania swoich życzeń, potrzeb i pragnień. Właśnie dzięki środowisku sportowemu osoby z niepełnosprawnością mogą łączyć swoje pasje z jednoczesną rehabilitacją, która przybliża ich do pełniejszego funkcjonowania oraz akceptacji w życiu dorosłym – społecznym.

Poniższy artykuł opiera się przede wszystkim na sporcie osób z zespołem Downa, trenujących na co dzień w klubie sportowym z pełnosprawnymi kolegami i koleżankami oraz startujących w zawodach międzynarodowych. Dlaczego taki wybór grupy badawczej? Odsetek osób z zespołem Downa rośnie z roku na rok, co zmusza do szukania nowych i bardziej efektywnych metod wspomagających ich rozwój, tak więc uczestnictwo w aktywności ruchowej osób z niepełnoprawnością intelektualną pozytywnie sprzyja niwelowaniu skutków występującej niepełnoprawności. A co w przypadku sportu wyczynowego? Czy zawodnicy z zespołem Downa mogą osiągać sukcesy i zdobywać medale rangi europejskiej bądź światowej?
Regularna aktywność fizyczna osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym z zespołem Downa, procentuje znaczącym wzrostem sprawności fizycznej, usprawnieniem procesów fizjologicznych, a nawet poprawia zdolności psychomotoryczne. Aktywność ruchowa we wszystkich jej przejawach, a sportowa w szczególności, nie tylko wzbogaca i przyspiesza procesy rehabilitacji fizycznej i społecznej, lecz także wpływa integrująco na środowiska osób z niepełnosprawnością. Kultura fizyczna ludzi nie w pełni sprawnych, rozumiana jako wartość społeczna i osobista, stanowi istotny element polityki państwa. Uprawianie sportu poprzez aktywny trening ruchowy niewątpliwie zwiększa sprawność ruchową. 
Każdy rodzaj aktywności fizycznej pełni funkcję rehabilitacyjną w odniesieniu do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki niej mogą rozwijać myślenie, poprawiać koncentrację oraz kształtować swoją tożsamość. Poprzez połączenie aktywności fizycznej ze współzawodnictwem dodatkowo wzbogacamy ich życie o przeżycia emocjonalne oraz odczuwanie ogromnego zadowolenia z sukcesu, jakiego dokonają, i co jest z tym związane – poczucie wiary we własne siły i dowartościowanie siebie. Uczestnictwo w regularnych treningach daje im poczucie własnej wartości oraz zmusza do samodzielności w podstawowych sprawach – trzeba się przebrać, zrozumi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Terapia Specjalna"
  • Dostęp do wszystkich artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI