Zanim przyjmiemy do grona swoich podopiecznych osobę z niepełnosprawnością, warto poznać podstawowe zasady komunikacji z osobą z NI.
Pisząc poniższy artykuł, korzystałem z pomocy mojej wieloletniej koleżanki, Pauli Nowak. Paula ma MPD – mózgowe porażenie dziecięce – i jak nikt inny jest osobą kompetentną, aby wypowiedzieć się w temacie właściwej komunikacji. Paula przez pewien czas ćwiczyła w moim klubie karate i pomagała mi w organizacji zajęć dla studentów fizjoterapii.
Komunikacja, zwracanie się do osób z NI bywają trudne dla niedoświadczonych trenerów. Powinniśmy umieć stworzyć komfortowe warunki osobie, z którą chcemy nawiązać rozmowę, tak aby nie czuła się skrępowana naszą obecnością. W wielu przypadkach musimy wykazać się cierpliwością, wyrozumiałością, ale przede wszystkim otwartością na drugiego człowieka.
Należy zauważyć, że „niepełnosprawność” to bardzo pojemne określenie. Tak naprawdę zupełnie inaczej będą wyglądały zasady komunikowania się z osobą niewidomą, głuchoniemą czy z niepełnosprawnością intelektualną.
Komunikacja werbalna – wskazówki dla nauczyciela
Zacznijmy od teg...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Terapia Specjalna"
- Dostęp do wszystkich artykułów w wersji online
- ...i wiele więcej!