Zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnością

Skuteczna komunikacja i zasady na początek treningów

Okiem specjalisty

Spora część instruktorów, trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego wśród swoich zawodników i uczniów ma również pewną grupę osób z niepełnosprawnością. Mam ogromne szczęście prowadzić zajęcia ogólnorozwojowe w różnych przedszkolach, szkołach i stowarzyszeniach pracujących na rzecz niepełnosprawnych. Osoby z autyzmem, zespołem Downa czy mutyzmem wybiórczym uczęszczają również na prowadzone przez mój klub treningi karate. Prowadzenie zajęć sportowych dla osób z niepełnosprawnością wymaga odpowiedniego przygotowania, wypracowania metod i organizacji.

Zanim przyjmiemy do grona swoich podopiecznych osobę z niepełnosprawnością, warto poznać podstawowe zasady komunikacji z osobą z NI. 
Pisząc poniższy artykuł, korzystałem z pomocy mojej wieloletniej koleżanki, Pauli Nowak. Paula ma MPD – mózgowe porażenie dziecięce – i jak nikt inny jest osobą kompetentną, aby wypowiedzieć się w temacie właściwej komunikacji. Paula przez pewien czas ćwiczyła w moim klubie karate i pomagała mi w organizacji zajęć dla studentów fizjoterapii. 
Komunikacja, zwracanie się do osób z NI bywają trudne dla niedoświadczonych trenerów. Powinniśmy umieć stworzyć komfortowe warunki osobie, z którą chcemy nawiązać rozmowę, tak aby nie czuła się skrępowana naszą obecnością. W wielu przypadkach musimy wykazać się cierpliwością, wyrozumiałością, ale przede wszystkim otwartością na drugiego człowieka. 
Należy zauważyć, że „niepełnosprawność” to bardzo pojemne określenie. Tak naprawdę zupełnie inaczej będą wyglądały zasady komunikowania się z osobą niewidomą, głuchoniemą czy z niepełnosprawnością intelektualną. 

Komunikacja werbalna – wskazówki dla nauczyciela

Zacznijmy od teg...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Terapia Specjalna"
  • Dostęp do wszystkich artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI