Autor: Mirella Michalewska

Pedagog specjalny, dogoterapeuta, trenerka i miłośniczka psów, szkoleniowiec kadry pedagogicznej i rodziców w zakresie zagadnień pedagogiki specjalnej, wykładowca, nauczyciel wspomagający, członek Jeleniogórskiego Stowarzyszenia SODALIS.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Dogoterapia jako pomocniczy aspekt leczenia kynofobii

Podczas zajęć dogoterapii wykorzy- stuje się środki masowego przekazu, m.in. internet, telewizję, a także filmy, książki i prasę – jako pomocniczy aspekt w leczeniu lęku przed psami u dzieci. Z jakich elementów warto korzystać na pierwszych sesjach dogoterapeutycznych, aby zmniejszyć lęk?

Czytaj więcej

O fenomenie zaklętym w niepełnosprawności, a może o... fenomenalnej niepełnosprawności...

„Światu potrzeba umysłów różnego rodzaju i żeby ze sobą współpracowały”.
Temple Grandin

Czytaj więcej

Leczniczy wymiar zooterapii o wrodzonej potrzebie człowieka do obcowania z przyrodą i zwierzętami

Moim celem jest zwrócenie uwagi czytelników na moc przyrody oraz na jej terapeutyczny aspekt dla zdrowia i życia ludzkiego. Zamierzam przedstawić różnorodne sposoby oddziaływania zwierząt, które aktywnie wspomagają leczenie u ludzi chorób zarówno o charakterze somatycznym, jak i psychicznym. Zaproponuję praktyki, jakie można zastosować w pracy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną w szkole oraz z dziećmi z innego rodzaju deficytami w rozwoju przy wykorzystaniu dobroczynnego kontaktu z przyrodą i zwierzętami.

Czytaj więcej

O dzieciach, które straciły zaufanie do ludzi, a zawierzyły psu

Poezja starych studni, zepsutych zegarów, Strychu i niemych skrzypiec pękniętych bez grajka, Zżółkła księga, gdzie uschła niezapominajka Drzemie – były dzieciństwu memu lasem czarów...
LEOPOLD STAFF, „DZIECIŃSTWO”1

Czytaj więcej

Nowe szaty cesarza, czyli o dogoterapii widzianej oczami dziecka w kontekście rozwoju seksualnego człowieka

W wielkim mieście, gdzie mieszkał cesarz, było bardzo wesoło; codziennie przyjeżdżało wielu cudzoziemców. Pewnego dnia przybyło tam dwóch oszustów, podali się za tkaczy i powiedzieli, że potrafią tkać najpiękniejsze materie, jakie sobie tylko można wymarzyć.

Czytaj więcej

Rejs na głębokich wodach

Wspomniany w tytule „rejs” to czasem dosłownie podróż w nieznane z trzyosobową załogą na pokładzie: Pedagoga – jako kapitana, Psa – jako lekarza pokładowego albo doświadczonego sternika wyznaczającego kurs i najważniejszego – Pasażera – dziecka z głęboką niepełnosprawnością, odbiorcy terapii, dla którego taka podróż, jeśli w ogóle jest możliwa, może być jedną z najpiękniejszych przygód.

Przeczytaj czym się charakteryzuje dogoterapia.

Czytaj więcej