Nowe szaty cesarza, czyli o dogoterapii widzianej oczami dziecka w kontekście rozwoju seksualnego człowieka

Metody terapii

W wielkim mieście, gdzie mieszkał cesarz, było bardzo wesoło; codziennie przyjeżdżało wielu cudzoziemców. Pewnego dnia przybyło tam dwóch oszustów, podali się za tkaczy i powiedzieli, że potrafią tkać najpiękniejsze materie, jakie sobie tylko można wymarzyć.

Niczego nie zakładam z góry, pisząc ten artykuł. Nie staram się również wprowadzać nowego nurtu do terapii z udziałem psa. Nie chcę zapoczątkować rewolucji poglądowej na trudne tematy związane ze sferą intymności człowieka oraz jego seksualności i tożsamości płciowej omawianej w warunkach szkolnych.
Pragnę jedynie podzielić się z czytelnikiem moimi doświadczeniami z zajęć dogoterapii, na których pojawiały się wątki dotyczące rozwoju seksualnego człowieka. W mojej długoletniej praktyce pedagogicznej i dogoterapeutycznej tego typu problematyka wyłaniała się często, choć na ogół nieoczekiwanie, bez ostrzeżenia w warunkach terapii indywidualnej lub grupowej z udziałem psa. Czas i miejsce również nie miały znaczenia. Zmieniały się jedynie pytania dotyczące seksualności, które kierowali do mnie uczestnicy dogoterapii w zależności od ich wieku oraz potencjału intelektualnego. Nie zapominajmy, że ludzie z niepełnosprawnością intelektualną, to również osoby seksualne, u których ciało i emocje dojrzewają, jak u każdego innego, choć nierzadko z różną intensyfikacją oraz odmiennymi zachowaniami i doświadczeniami seksualnymi, wynikającymi ze stopnia i rodzaju niepełnosprawności intelektualnej.
„Dziecko jest istotą seksualną. Większość przejawów dziecięcej seksualności należy traktować jak zachowania rozwojowe, mieszczące się w granicach normy, nie zaś jako efekt «złych wpływów»”1.
Jeśli świat dzieci rządzi się swoimi prawami, to w tych niełatwych sytuacjach, w jakich czasem stawiali mnie najmłodsi, starałam się do nich dostosować i udzielać odpowiedzi na pytania z serii „skąd się biorą dzieci?”. Uczestnicy dogoterapii zafascynowani psem, jego osobowością i istotą, poruszali kwestie dotyczące zarówno natury człowieka, jak i zwierzęcia. Szczególnie dało się to zauważyć u dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Zarówno eksplorowanie i fascynacja otaczającą rzeczywistością, jak i wykorzystywanie wyobraźni oraz komunikacji do uzyskiwania odpowiedzi na zadawane pytania: „dlaczego?”, „po co?”, „jak?” przybliżają...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Terapia Specjalna"
  • Dostęp do wszystkich artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI