Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwórz oczy

23 lutego 2022

NR 23 (Luty 2022)

Kształtowanie rozwoju świadomości emocjonalnej i społecznej dorosłych osób z zespołem Downa. Na przykładzie programu „Down the road”..

0 927

Osobom z zespołem Downa trudno powiedzieć, że są wyjątkowe. Mierzą się codziennie z trudnościami, sprzeciwiają się losowi mimo braku wsparcia społecznego. Czy coś się zmieniło, kiedy została wyemitowana w stacji TTV pierwsza edycja programu „Down the road”? Autorka, główna terapeutka w programie, omawia zmiany, jakie dokonały się w uczestnikach podczas realizacji programu i po nim.

Jak program telewizyjny wpłynął na społeczeństwo?

Wyemitowany program przede wszystkim wywołał ogromną debatę społeczną. Rozbudził społeczeństwo do podjęcia rozmów o niepełnosprawności, o funkcjonowaniu osób z zespołem Downa, obudził ciekawość i zmniejszył lęk związany z innością.
Widzimy w nim prawdziwych ludzi, którzy otwarcie mówią o swoich niedoskonałościach i ograniczeniach. Widzimy szczerość, prawdziwe życie i wyzwania, jakie napotykają osoby z zespołem Downa. Dla kształtowania opinii publicznej jest to bardzo ważny krok – nie tylko ze względu na rozwijanie świadomości obywatelskiej, ale również dlatego, że zwraca on uwagę na problemy rodzinne i dysproporcje społeczne. Widzowie „Down the road” mogli poczuć się czasem oskarżeni, zawstydzeni przez naszych bohaterów, ponieważ jawnie i bez ogródek mówią oni o dyskryminacji oraz przemocy ze strony społeczeństwa, a także o nierównym traktowaniu oraz braku możliwości rozwoju i perspektyw życiowych. Program ten jest zaangażowany społecznie, ponieważ budzi ludzi zamkniętych w stereotypach, zmusza do myślenia oraz dostarcza wielu argumentów do wyrobienia własnego stanowiska. Mam nadzieję, że jest to mała cegiełka do zmiany postrzegania osób z zespołem Downa, do zaakceptowania ich w przestrzeni publicznej, a przede wszystkim do podjęcia rozmów i działań związanych z ich przyszłością i funkcjonowaniem w dorosłym życiu.
 

POLECAMY


W niniejszym artykule nie chcę koncentrować się na zmianie społecznej, ponieważ jest ona niezaprzeczalna. Chciałabym przedstawić znacznie ważniejszą dla mnie perspektywę, która dotyczy bohaterów programu, oraz zmiany, jakie dokonały się w nich poprzez udział w nim.

Początek przygody – propozycja współpracy

Od trzech edycji jestem główną terapeutką na planie realizacji programu. Kiedy usłyszałam o tym projekcie, nie zastanawiałam się nawet chwili, bo podróż po Europie z sześciorgiem osób z zespołem Downa (ZD) była moim marzeniem. Nie myślałam o tym jak o pracy w telewizji, a tym bardziej przed kamerą, lecz zdecydowanie zostałam postawiona przed faktem, który po prostu zaakceptowałam. Początki były bardzo trudne, bo byłam odpowiedzialna za sześć osób, które też nie były ze świata mediów i wspólnie byliśmy zmuszeni do podporządkowania się panującym regułom. Jednak po czasie okazało się, że to inni muszą dostosować się do nas i naszych po...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Terapia Specjalna"
  • Dostęp do wszystkich artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy