TANTSU – sposób na niewerbalne, wzajemne zrozumienie

Metody terapii

Dzieci i młodzież z mózgowym porażeniem dziecięcym często nie doświadczają podczas dnia momentu relaksu, akceptacji, są wewnętrznie osamotnione w swoim cierpieniu. Tutaj z pomocą przychodzi TANTSU. Autorzy tego artykułu, terapeuci i instruktorzy Watsu podczas terapii umożliwiają swoim podopiecznym wejście w stan relaksu, pozwalają im wreszcie odpocząć, zbudować stan akceptacji, tak bardzo im potrzebny.

Pragniemy zadedykować ten artykuł Haroldowi Dull’owi (1935-2019) – Twórcy Watsu oraz Tantsu, osobie, która swoją charyzmą rozwijała i integrowała cały wodny świat specjalistów, oraz jego Rodzinie, dzięki której nadal czujemy obecność Harolda wśród nas.
Tomasz Zagórski i Aleksandra Koziorowska

Wprowadzenie

Tantsu powstało w 1980 roku w Kalifornii. Rozwijało się równolegle wraz z koncepcją Watsu – wodnej pracy opartej na masażu Zen Shiatsu. Twórcą obu koncepcji był Amerykanin Harold Dull, który chcąc przekazać korzyści płynące z Watsu jak największej liczbie odbiorców, wyodrębnił część sekwencji możliwych do zastosowania w warunkach grawitacji, tj. na macie lub na stole do masażu. Dotyczy to technik stretchingu, mobilizacji tkanek, ucisku punktów Shiatsu, koordynacji oddechów obojga uczestników sesji. Z Watsu „zapożyczone” zostało również podejście do Odbiorcy sesji – oparte na niewerbalnej komunikacji przez bycie tu i teraz z drugą osobą, empatycznym otwarciu się na drugą osobę i podążaniu za nią, eksplorując jej potencjalne możliwości ruchowe. Aby ujednolicić nomenklaturę, autorzy proponują użycie nazwy Dający dla osoby wykonującej sesję i Odbiorca dla osoby korzystającej z Tantsu.
Tantsu w swojej blisko 40-letniej historii ewoluowało w sposób znaczący, sam opis tych zmian byłby znacznie bardziej obszerny niż poniższy artykuł. Ich efektem jest bardzo szerokie pole aplikacji praktycznych Tantsu – począwszy od zastosowania jako przyspieszającego regenerację sił relaksu w gronie rodziny i bliskich znajomych, przez formę integracji na eventach korporacyjnych, alternatywnego środka fizjo- i psychoterapii, aż do narzędzia do rozwoju osobistego przez poznanie siebie i drugiej...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Terapia Specjalna"
  • Dostęp do wszystkich artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI