Zbyt silnie?... Za słabo?.

Wrażliwość sensoryczna w spektrum autyzmu

Metody terapii

Codzienne przetwarzanie napływających z otoczenia bodźców bywa trudne i obciążające dla wielu osób ze spektrum autyzmu. Ich nietypowa wrażliwość, szczególne zainteresowania sensoryczne bądź rozmaite zakłócenia w tym obszarze powodują, że wrażenia ze zmysłów są odczuwane inaczej niż u osoby o typowym rozwoju. To, jak przetwarzamy informacje, pozwala nam interpretować i rozumieć świat, w którym żyjemy. Nietypowo funkcjonujące zmysły znacząco wpływają na to, jak się czują i zachowują osoby ze spektrum autyzmu, mają zatem istotny wpływ na ich rozwój i życie.

Danych na temat subiektywnego doświadczania świata przez osoby w spektrum autyzmu dostarczają ich własne relacje. W wielu przypadkach dostęp do tego typu informacji jest utrudniony ze względu na problemy w komunikowaniu się i ograniczenia poznawcze związane z autyzmem. Istnieje jednak grupa samorzeczników – osób, które mówią we własnym imieniu o swoich osobistych doświadczeniach i potrzebach, pokazują świat z perspektywy spektrum, niejednokrotnie też wyjaśniają i interpretują zachowania innych osób z autyzmem. Do najczęściej cytowanych należą profesor Temple Grandin, Donna Williams, Luke Jackson czy Daniel Tammet. Specyfika odbioru i przetwarzania informacji sensorycznych stanowi jeden z najczęściej poruszanych wątków w ich wypowiedziach. Osoby z zespołem Aspergera relacjonują, że nietypowa wrażliwość sensoryczna stanowi dla nich większe wyzwanie niż nawiązywanie przyjaźni, rozumienie i wyrażanie emocji, utrzymanie pracy czy zorganizowanie codziennego życia (Attwood, 2020). 

R e k l a m a

POLECAMY

Wypowiedzi autobiograficzne zawierają wiele przykładów niedowrażliwości bądź nadwrażliwości na odbierane bodźce, trudności w jednoczesnym przetwarzaniu informacji pochodzących z więcej niż jednego zmysłu lub niemożności rozpoznania, jaka jest modalność danego bodźca. Opisane zostały także przypadki zniekształceń w spostrzeganiu obiektów, przeciążenia sensorycznego, synestezji, niestabilności doświadczeń percepcyjnych i wiele innych (por. m.in.: Grandin, 2017; Grandin i Panek, 2016; Jackson, 2018; Shore, 2008; Tammet, 2010; Williams, 2005; Zöller, 1994). Nietypowe doświadczenia sensoryczne mogą dotyczyć każdego ze zmysłów – wzroku, słuchu, smaku, węchu, czucia, równowagi oraz p...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Terapia Specjalna"
  • Dostęp do wszystkich artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI