Autoagresja jako zespół zachowań problemowych. Studia przypadków zachowań autoagresywnych o różnych funkcjach

Studium przypadku

Autoagresją nazywamy klasę zachowań, których efektem jest uszkodzenie ciała i/lub zadanie sobie samemu bólu. Zachowania te mogą obejmować nie tylko przygryzanie palców, szczypanie czy mocniejsze ostukiwanie przedmiotów, ale też uderzanie się, uderzanie głową w przedmioty, ściany, a w konsekwencji prowadzić nawet do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Wymienione powyżej przykłady stanowią o formie zachowania. W pracy behawioralnej nad zachowaniem istotna jest jednak przede wszystkim funkcja danego zachowania. Próbujemy zatem odpowiedzieć nie tylko na pytanie, co ktoś robi, ale może szczególnie na pytanie, dlaczego to robi.

Uzyskaniu informacji na temat funkcji zachowania służy analiza funkcjonalna. Podstawowe funkcje zachowań to: pozyskanie uwagi, uzyskanie dostępu do danego przedmiotu lub aktywności, dostarczenie sobie dodatkowej stymulacji oraz ucieczki od wymagania. Ocena funkcji zachowania służy ustaleniu oddziaływań terapeutycznych, które są zawsze do niej dopasowane. Podkreślić należy, że zachowania autoagresywne są (obok m.in. agresji) zachowaniami priorytetowymi w pracy i to właśnie od nich, jeśli występują w repertuarze wzorów zachowań ucznia, należy rozpocząć pracę, przynajmniej poprzez zabezpieczenie go i uniemożliwienie mu zrobienie sobie krzywdy. Zachowania, które mają taką samą formę, czyli wyglądają tak samo, ale są emitowane w różnych funkcjach, przeważnie będą poddane innym technikom. W niniejszym artykule przyjrzymy się czterem różnym przypadkom osób, które przejawiały zachowania autoagresywne w różnych funkcjach i spróbujemy przeanalizować, jak różniła się terapia tych osób.

Analiza przypadków z gabinetu terapeuty

Przypadek nr 1

Stefan to 10-letni chłopiec w spektrum autyzmu. Najbardziej niebezpieczne z jego zachowań jest uderzanie się pięścią w skroń. Jednocześnie, uderzając się, kieru...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Terapia Specjalna"
  • Dostęp do wszystkich artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI