Jako student Akademii Wychowania Fizycznego miałem szczątkowe informacje na temat aktywności sportowej osób z niepełnosprawnościami. Ograniczały się one do omówienia działalności Olimpiad Specjalnych. Ta wyjątkowa organizacja opiera się na specjalnych zasadach rywalizacji i uczestnictwa, aby każdy uczestnik miał szansę odnieść sukces. Jej celem jest upowszechnianie i aktywizowanie osób z niepełnosprawnością intelektualną, a nie doprowadzanie do mistrzostwa. Nic się nie mówi o możliwościach uprawiania sportu wyczynowego. Wyczynu, w którym najważniejszym celem jest osiągnięcie jak najlepszego wyniku na różnych szczeblach i poziomach rywalizacji.
Szansa, jaką daje SPORT
Podstawowymi wartościami, jakie daje uprawianie sportu, są rozwój sprawności, rehabilitacja i poprawa samodzielności. Od tego zazwyczaj się zaczyna kontakt z regularnymi zajęciami. Aspekty – takie jak poprawa sylwetki, redukcja wagi, sprawność poruszania się – przychodzą dość szybko i są bardzo motywujące do dalszego kontynuowania treningów, szczególnie dla rodziców.
Często okazuje się, że osoby ze szkół integracyjnych, które na co dzień niekoniecznie mają kontakt z innymi o podobnych problemach, dopiero na zajęciach pozalekcyjnych mają szansę nawiązywać nowe kontakty społeczne z rówieśnikami podobnymi do siebie. Z czasem to właśnie argument społeczny jest decydujący przy podjęciu decyzji, aby pójść na kolejny trening. Następnym etapem jest start w zawodach sportowych i spróbowanie swoich sił w rywalizacji z osobami z tymi samymi niepełnosprawnościami.
Wielu rodziców, zwłaszcza osób...