Umiejętność budowania bliskich relacji u nastolatków z ASD jako podstawa sukcesu w życiu społecznym

Metody terapii

Dzieci z autyzmem (ASD, autism spectrum disorder) i zespołem Aspergera rodzą się bez społecznego „systemu nawigacji” umożliwiającego adekwatne funkcjonowanie w otaczającej rzeczywistości. Nie rozumieją konwencji społecznych, mają problemy z obraniem właściwego kierunku w relacji międzyludzkiej. Wymaga się od nich, by poruszały się w świecie rządzonym przez niepisane zasady, które my rozumiemy intuicyjnie, a one muszą uczyć się ich tak, jak my uczymy się matematyki.

Szczególnie istotne jest, aby dorastający nastolatek dysponował już pewnym poziomem umiejętności budowania bliskich relacji z innymi. Kiedy nadchodzi czas dojrzewania, dorośli powinni powoli się wycofać, gdyż w sposób naturalny stają się mniej atrakcyjni niż grupa rówieśnicza. To ona zaczyna być w życiu młodego człowieka zdecydowanie najważniejsza. To w niej właśnie młody człowiek ma szansę przetestować „pomysły na siebie”, wypróbować różnorodne style zachowania i to w tej grupie przegląda się jak w lustrze. Młodzież z autyzmem, mimo specyficznego postrzegania świata i rzeczywistości, również potrzebuje czuć się częścią społeczności osób w podobnym wieku. Chce być lubiana i się zakochać. 
Niestety, zdarza się, że grupa rówieśnicza, na której zależy naszemu nastolatkowi, na różne sposoby go odrzuca. Postrzega go jako osobę dziwaczną, śm...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Terapia Specjalna"
  • Dostęp do wszystkich artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI