Niewidzialna kobiecość
Pierwszym krokiem do zmiany sytuacji kobiet z niepełnosprawnością intelektualną było przeprowadzenie z nimi wywiadu przez G. Matthews, na podstawie którego wydano w 1984 r. raport na temat niekorzystnej sytuacji życiowej kobiet w porównaniu z grupą mężczyzn z niepełnosprawnością. Rok po tym wydarzeniu pojawiła się praca autorstwa M. Deegan i N. Brooks dotycząca problematyki kobiet z niepełnosprawnością, w której udowodniono zjawisko powszechnego ignorowania potrzeb i doświadczeń kobiet z niepełnosprawnościami na skutek braku wiedzy na temat ich stylu życia (Kasprzak, 2019, s. 138–139). Dzięki tym pracom niewidzialne wcześniej kobiety z niepełnosprawnością intelektualną pojawiły się zarówno w dyskursie naukowym, jak i publicznym.
Mimo upływu czasu kwestie te są wciąż aktualne i wymagają pogłębionych analiz marginalizacji tej grupy społecznej w sferze publicznej i prywatnej (Szarota, 2019, s. 212–213).
Artykuł 6 ratyfikowanej przez Polskę w 2012 r. Konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami (2006) został w całości poświęcony sytuacji i prawom kobiet z niepełnosprawnością jako reprezentantek grupy doświadczającej szczególnej dyskryminacji.
Zdaniem Kasprzaka (2019) w badaniach nie sposób pominąć kwestii cielesności oraz przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnością. Feministyczne studia nad niepełnosprawnością ukazują konsekwencje kulturowych narracji o „normalnym ciele”, w następstwie których kobiety niespełniające obowiązującej idiomatyki ciała kształtują swoją tożsamość jako inne, gorsze. W konsekwencji częściej doświadczają przemocy, która jest niewidoczna ze względu na społeczne przeświadczenie o ich bezpłciowości i bezwstydności. Mimo wielu pozytywnych zmian dotyczących osób z niepełnosprawnością, kobiety w tej grupie w dalszym ciągu mierzą się z ostracyzmem wynikającym z braku szacunku i uznania ich pełnoprawnej kobiecości (Kasprzak, 2019, s. 139–144).
Przemoc wobec kobiet z NI
Zjawisko przemocy stanowi w Polsce przedmiot zainteresowania wielu badaczy. Brakuje jednak opracowań empirycznych oraz teoretycznych rozważań nad...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Terapia Specjalna"
- Dostęp do wszystkich artykułów w wersji online
- ...i wiele więcej!