Dołącz do czytelników
Brak wyników

Metody terapii

13 grudnia 2022

NR 28 (Grudzień 2022)

Wykorzystanie Teorii Poliwagalnej do wspierania układu nerwowego dzieci i dorosłych - Propozycje ćwiczeń

0 210

Teoria poliwagalna w neuronaukowy sposób wyjaśnia nasze reakcje na niebezpieczeństwo i zagrożenie. Dzięki niej możemy zrozumieć, dlaczego reagujemy w taki, a nie inny sposób, skąd to się bierze, i podpowiada, jak możemy sobie z daną sytuacją poradzić, jak zadbać o układ nerwowy, aby osiągnąć stan spokoju, gotowości do nauki i kreatywność, a także z jakich ćwiczeń skorzystać.

Dzięki lepszemu zrozumieniu własnego układu nerwowego (i układu nerwowego naszych dzieci) możemy znacznie poprawić stan naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, oraz sprawić, że będziemy w stanie gotowości do uczenia się, kreatywności i nawiązywania kontaktów społecznych.

Teoria poliwagalna pomaga nam również zrozumieć, że nie wszystkie nasze reakcje są dobrowolne i że nasze (dzieci) zachowania w dużym stopniu zależą od stanu układu nerwowego, a zatem są NIEZALEŻNE od naszej woli. Traumatyczne wydarzenia, a także długotrwały stres, mogą spowodować nadmierną reakcję układu nerwowego i doprowadzić do stanu, w którym słuchanie, mówienie, jedzenie, odporność, regeneracja oraz nawiązywanie kontaktu są po prostu NIEMOŻLIWE. 

POLECAMY

Co jest przyczyną trudnych zachowań?

Przyczyną wielu trudnych zachowań u dzieci jest ciągły stres i brak możliwości „spalenia” nadmiaru adrenaliny i kortyzolu w ruchu. Przyczyny trudności z zachowaniem i brakiem koncentracji mogą więc leżeć w rozregulowanym układzie nerwowym.

Jeśli nauczymy się regulować swój (dziecka) układ nerwowy, będziemy mieli w rękach klucz do zdrowego, harmonijnego i szczęśliwego życia. Wiele dzieci zmaga się z różnymi problemami zdrowotnymi, trudnościami w zachowaniu się i uczeniu. Zajmujemy się jednym objawem, a potem pojawiają się następne. Zajmując się po kolei tymi symptomami, otrzymujemy chwilową poprawę, ale nie likwiduje to źródeł problemu. Do osiągnięcia trwałej poprawy funkcjonowania dziecka może nam posłużyć niewykorzystany potencjał, leżący w zrozumieniu działania układu nerwowego. Mówiąc w skrócie, przyczyną wielu dysfunkcji jest nieprawidłowa praca nerwu błędnego i nerwów czaszkowych, które regulują ważne funkcje organizmu, a ich nieprawidłowa praca wpływa m.in. na nadmierne napięcia, zgrzytanie zębami, trudności z koncentracją, zapominanie, drażliwość, strach, lęk, depresję, zaburzenia snu, autyzm, zespół Aspergera czy ADHD.

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Terapia Specjalna"
  • Dostęp do wszystkich artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy