Wykorzystanie treningu sztuk walki w kształtowaniu koordynacji ruchowej osób z autyzmem

Terapia zajęciowa

Trening sztuk walki nie tylko podnosi poziom wytrzymałości, szybkości, siły, poprawia elastyczność mięśni, ale ma bardzo korzystny wpływ na kształtowanie u trenującego koordynacji ruchowej, zwinności, skoczności oraz innych cech fizycznych. Tego typu trening ma także duże znaczenie w podniesieniu poziomu pewności siebie ćwiczącego; pomaga w kształtowaniu relacji międzyludzkich w grupie trenujących. Jak wykorzystać go w pracy terapeutycznej z osobami z ASD, aby uzyskać pozytywne efekty?

Od wielu lat uczę karate osoby w różnym wieku; począwszy od przedszkolaków, a skończywszy na emerytach. Uważam, że wiek, płeć, aktualny poziom sprawności fizycznej nie są i nie powinny być przeszkodą w rozpoczęciu treningu sztuk walki. Trening sztuk walki jest bowiem takim specyficznym rodzajem aktywności fizycznej, gdzie w jednej grupie mogą się spotkać osoby o różnym poziomie sprawności, w różnym wieku. Nikt nie jest lepszy tylko dlatego, że ma wyższy stopień wtajemniczenia albo cechuje się większą sprawnością fizyczną w porównaniu z pozostałymi współćwiczącymi. Prawdziwą wartość w treningu dalekowschodnich sztuk walki stanowi to, jak długą drogę ćwiczący musiał przejść, aby dojść do poziomu, jaki sobą prezentuje. Dla każdej z trenujących osób ta droga jest inna. Mniej lub bardziej kręta, ale zawsze jest to bardzo indywidualne, osobiste doświadczenie. Wiele osób rezygnuje z treningu już po kilku tygodniach. Ci natomiast, którzy trenują z zaangażowaniem i uporem, szanują wysiłek innych ćwiczących. 
Z tych właśnie powodów uważam, że trening sztuk walki jest bardzo dobrą formą aktywności fizycznej dla osób z niepełnosprawnością. Mam ogromne szczęście prowadzić zajęcia ogólnorozwojowe z elementami karate w Terapeutycznej Niepublicznej Szkole Podstawowej Specjalnej w Bartoszowie. Poza tym mój Klub Sztuk Walki „Shodan” prowadzi zajęcia dla dzieci z zespołem Downa w Stowarzyszeniu „Otwórz Serce”. Nauczanie osób z niepełnosprawnością rozpocząłem od przeprowadzenia kilku cykli kursów samoobrony. Przez pewien czas uczyłem również w przedszkolu integracyjnym. Poznałem tam Artura – chłopca z zespołem Aspergera. Moja znajomość z Arturem trwa już 7 lat i przez cały ten czas Artur nieprzerwanie trenuje karate. Artur zgodził się pomóc w napisaniu tego tekstu; udzielił mi kilku cennych wskazówek odnośnie do ćwiczeń, które jego zdaniem powinny się tu znaleźć. Bardzo cenię sobie to, że Artur jest osobą rozmowną i chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami i wrażeniami z treningu. Jest to dla mnie niezwykle pomocne.

Sztuki walki jako element terapii

Pamiętam, jak przygotowywałem się do poprowadzenia pierwszego treningu w grupie integracyjnej, w której były dzieci ze spektrum autyzmu. Sięgnąłem do informacji, które można odnaleźć w internecie, ale przede wszystkim zależało mi na wiedzy, jaką mogę uzyskać o...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Terapia Specjalna"
  • Dostęp do wszystkich artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI