Trudne pytania – jak rozmawiać z dzieckiem o seksualności?

Otwarty dostęp Okiem specjalisty

Seksualność rozumiana nie tylko w aspekcie prokreacji, lecz także w szerokim kontekście dotyczącym akceptacji swojego ciała, swojej płci, umiejętności odczytywania i nazywania różnych doznań płynących z ciała i myśli, budowania relacji z drugim człowiekiem jest nieodłącznym elementem naszego życia i towarzyszy nam od momentu urodzenia.

Dotyk jest jednym z pierwszych sposobów komunikacji rodzica z dzieckiem. Fizyczna bliskość i czułość daje noworodkowi poczucie bezpieczeństwa. Edukację, a zatem i rozmowy w tym obszarze prowadzimy od najmłodszych lat życia dziecka. Początkowo dotyczą one czynności higienicznych, gdy dziecko po raz pierwszy spotyka się z nazewnictwem części intymnych swojego ciała. Następnie jest to określanie różnic płciowych i kulturowo związanych z tym ról społecznych, prezentowanych w różnych formach zabawowych. Stosunkowo wcześnie, bo już w wieku przedszkolnym, padają pytania np., skąd się biorą dzieci, jak dziecko weszło do brzucha mamy, jak z niego wyjdzie. 

Zanim zaczniemy rozważania, jak odpowiadać na te pytania i mądrze rozmawiać z dzieckiem/uczniem o seksualności, jak bezpiecznie przekazywać wiedzę na ten temat z poszanowaniem intymności, granic moralnych i obyczajowych, warto przypomnieć i uzmysłowić sobie, że choć komunikacja to pierwsza i podstawowa umiejętność społeczna, to z drugiej strony jest to sztuka trudna i wielce złożona, a temat seksualności nie należy do najłatwiejszych. Należy jednak pamiętać, że to, czy temat będzie trudny czy łatwy, zależy w dużej mierze od postawy osoby dorosłej. Dziecko z niepełnosprawnością intelektualną będzie pytało o to jak o każdy inny neutralny temat, który go zaciekawi. Komunikacja to nie tylko słowa wypowiadane czy pisane, lecz także cała gama gestów, mimika, ton głosu oraz obraz, tak wszechobecny w naszym świecie. Mając świadomość, jak złożony i wielopłaszczyznowy jest to proces, łatwiej będzie nam zrozumieć, jak wiele czynników składa się na to, aby rozmowa o seksualności, zwłaszcza z osobą z niepełnosprawnością intelektualną, stała się dobrą rozmową. Ważne jest nie tylko to, co mówimy, ale również to, jak to mówimy, a zwłaszcza jak się zachowujemy, ponieważ dzieci przede wszystkim uczą się przez naśladownictwo. Naszą wiarygodność budujemy poprz...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI