Uczestnik z trudnymi zachowaniami – historia wprowadzania innowacyjnych sposobów pracy w ŚDS – case study
Na łamach październikowego wydania czasopisma Terapia Specjalna poruszamy temat zastosowania terapii behawioralnej w pracy z mocno uwarunkowaną autoagresją u osoby dorosłej z ASD. Praca nad autoagresją jest mozolna i bardzo trudna emocjonalnie, zarówno dla opiekunów, jak i terapeutów. Poznaj historię Alberta, ucznia z mocno uwarunkowaną autoagresją, który większość swojego życia spędził w zabezpieczeniach, a dziś potrafi funkcjonować bez nich. Odpowiadamy też na pytanie jak w praktyce wykorzystać taniec oraz ćwiczenia ruchowo-muzyczne w terapii? Taniec wpływa m.in. na emocje, samocenę, pobudza wyobraźnię, uwrażliwienie na siebie i na innych. Skorzystaj z naszych propozycji ćwiczeń, które są odpowiednie dla osób o różnym stopniu niepełnosprawności intelektualnej. Zapraszamy do lektury!
INFANTYLIZACJA DOROSŁYCH Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
Niepełnosprawność to zjawisko, które wpływa znacząco na funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie. Oprócz aspektów barier architektonicznych, problemów zdrowotnych czy kwestii zatrudnienia, ważną sprawą są trudności społeczne, wynikające m.in. ze stereotypów. Celem artykułu jest omówienie zjawiska infantylizacji dorosłych z niepełnosprawnością, przede wszystkim ruchową, widzianego z punktu terapeuty, ale też jednocześnie osoby posiadającej wrodzoną niepełnosprawność ruchową o znacznym stopniu.
AUTOCOACHING - JAK GENEROWAĆ ENERGIĘ DO PRACY, GDY BRAKUJE SIŁ?
Motywacja w pracy bardzo silnie wiąże się z energią i zdolnością do tego, aby nią zarządzać. Gdy przychodzi moment, w którym zaczyna nam jej brakować, możemy borykać się z obniżoną satysfakcją z życia zawodowego oraz niską skutecznością zawodową. Dlatego bardzo ważna jest zdolność do rozpoznawania przyczyn obniżonej witalności zawodowej oraz umiejętność wprowadzania narzędzi służących jej podwyższaniu. Jak wykorzystać do tego autocoaching?
SEKSUALNOŚĆ OSÓB W SPEKTRUM AUTYZMU
Ze względu na neurobiologicznie uwarunkowane odmienności w rozwoju sensorycznym i motorycznym dziecka w spektrum autyzmu już w wieku niemowlęcym obserwujemy odmienności w jego kształtujących się kodach emocjonalnych, wpływających na rozwój więzi z głównym opiekunem, a także specyficzne, zogniskowane zainteresowania, często o charakterze stymulacji sensorycznej i odmienności w interakcjach społecznych. Dynamika ta ma bezpośrednie przełożenie na powstającą strukturę tożsamości płciowej. Zatem w jaki sposób pracować z podopiecznym?
Zawartość dostępna online
Analiza procesu terapeutycznego
Uczestnik z trudnymi zachowaniami – historia wprowadzania innowacyjnych sposobów pracy w ŚDS – case study
Dobrostan pedagoga i terapeuty
Autocoaching – jak generować energię do pracy, gdy brakuje sił?
Komunikacja alternatywna i wspomagająca
Korowe zaburzenia widzenia (CVI) a AAC – właściwe rozpoznanie i działania terapeutyczne
Metody terapii
Dorośli z autyzmem w nowej placówce dziennej. Jak wspierać dorosłe osoby z ASD w sytuacji zmiany środowiska
Seksualność osób w spektrum autyzmu – wyzwania terapeutyczne
Zastosowanie terapii behawioralnej w pracy z mocno uwarunkowaną autoagresją u osoby dorosłej z ASD
Metody terapii
Jak w praktyce wykorzystać taniec oraz ćwiczenia ruchowo-muzyczne w terapii
Otwórz oczy
Infantylizacja dorosłych z niepełnosprawnością – dlaczego jest tak szkodliwa i jak jej unikać?
Scenariusz zajęć
Współpracuję z innymi
Dorosłość – co to takiego?
Temat numeru
Dorosłość – suma sukcesów i zaniedbań, czyli jak przygotować podopiecznego z niepełnosprawnością intelektualną do dorosłości