W grudniowym wydaniu czasopisma Terapia Specjalna poruszamy temat rodzinnej opieki zastępczej. W case study piszemy o wyzwaniach w opiece nad dziećmi z FAS. Opisujemy również zastosowanie technik behawioralnych w przypadku skrajnej wybiórczości pokarmowej u osoby dorosłej z autyzmem. Czy można takiej osobie efektywnie pomóc? Przeczytaj o pracy behawioralnej nad skrajną wybiórczością pokarmową u młodego mężczyzny, który na pewnym etapie życia zaczął sukcesywnie wycofywać pokarmy i napoje. Czeka na Ciebie również studium przypadku dotyczące pracy z zaburzeniami depresyjnymi w nurcie poznawczo-behawioralnym oraz rady jak najskuteczniej wesprzeć funkcjonowanie i rozwój podopiecznego z różnymi zaburzeniami. Zapraszamy do lektury!
EFEKTYWNA WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI PODCZAS TERAPII
W planowaniu i realizacji wsparcia dla podopiecznych bardzo istotne jest zrozumienie sytuacji emocjonalnej rodziców oraz ich stylu radzenia sobie ze stresem. Uwzględnienie tych czynników w procesie terapii pozwoli nam na efektywne i długotrwałe oddziaływania terapeutyczne. Na przykładzie 4-letniego Adasia pokazujemy, jak istotne jest zaufanie i zrozumienie. Jak pracować z rodzicem, aby niemożliwe stało się możliwe?
Każdy z nas w swoim życiu usłyszał zapewne takie słowa, jak: „nie da się tego zrobić”, „to za ciężkie”, „Wie Pani/Pan co, nic nie możemy z tym zrobić”. Takie zdania powodują strach i zwątpienie, często nie możemy pogodzić się z takimi wnioskami. Mogą one jednak powodować również wzrost naszych działań poszukiwawczych. Jest to swoista motywacja i ludzki odruch, by szukać nowych rozwiązań. Rodzice dzieci z niepełnosprawnością dość często słyszą od specjalistów: „my nie możemy się tym zająć”, „nie możemy już nic więcej zrobić”. Co należy wówczas poczynić? Oczywiście znaleźć swoją wewnętrzną motywację i szukać dalej. W Polsce i na świecie jest mnóstwo różnych specjalistów, ośrodków, które specjalizują się w swoich dziedzinach. Należy szukać rozwiązań, dróżek, ścieżek, aby dojść do celu. Motywacja oraz zaufanie są kluczowe, aby niemożliwe stało się możliwe.
TECHNIKI RELAKSACYJNE W PRACY NAD WŁASNĄ ODPORNOŚCIĄ PSYCHICZNĄ
Trening relaksacyjny jest doskonałą metodą radzenia sobie ze stresem oraz wzmacniania elastyczności psychologicznej. Sam trening wykonywany regularnie wzmacnia umiejętność wyzwalania reakcji relaksacyjnej, która jest naturalnym przeciwieństwem reakcji stresowej. Zatem jak ćwiczyć relaksację i który trening wybrać?
Skuteczność samej metody została wielokrotnie potwierdzona naukowo, ukazując bardzo szeroki wpływ relaksacji na psychofizyczne funkcjonowanie człowieka. Korzyści z treningów relaksacyjnych zwiększają dobrostan człowieka, wzmacniają samokontrolę oraz pogłębiają samoświadomość. To dzięki osiąganemu stanowi relaksu poprawia się praca systemu immunologicznego, człowiek osiąga wyciszenie i spokój, co powoduje bardziej optymistyczne nastawienie do życia. Praca z relaksacją potrafi wzmacniać również koncentrację oraz zdolność do zapamiętywania, co ma bezpośredni wpływ na poprawę jakości pracy. Sam trening relaksacyjny nie stanowi panaceum na większość problemów w naszym życiu, jednak jest fantastyczną propozycją dla wszystkich osób, które zmagają się z wyzwaniami wymagającymi codziennej mobilizacji.
METODA TOMATISA JAKO METODA WSPIERAJĄCA PRACĘ TERAPEUTYCZNĄ
Metoda Tomatisa® jest programem pedagogicznym mającym na celu poprawę procesów przetwarzania słuchowego, dzięki którym uczymy się i poznajemy świat. Podnosi koncentrację, ułatwia naukę, redukuje stres.
Seanse słuchowe Metody Tomatisa® pomagają nauczyć mózg oraz ucho prawidłowej analizy dźwięków. Realnie wspomagają rozwój mowy – zarówno w zakresie języka ojczystego, jak i języków obcych. Pomagają odzyskać emocjonalną równowagę, lepiej się koncentrować oraz komunikować z innymi. Dzięki temu Metoda Tomatisa® idealnie wpisuje się jako metoda wspomagająca pracę terapeutyczną m.in.: logopedyczną, pedagogiczną, psychologiczną czy sensoryczną