Piąte wydanie „Terapii Specjalnej Dzieci i Dorosłych” poświęcone jest tematyce podopiecznych z niepełnosprawnością, a mianowicie takich, którzy nie rozpoczęli jeszcze edukacji szkolnej. W artykule otwierającym bieżący numer czasopisma Małgorzata Dońska-Olszko wyjaśnia, jak realizujemy w Polsce prawo rodziców małych dzieci do świadczeń Wczesnej Interwencji – Wczesnego Wspomagania Rozwoju w świetle rozwiązań w krajach unijnych.
Ponadto, w lutym i marcu prezentujemy kilka praktycznych porad dotyczących reagowania na wybrane przejawy seksualności dzieci, wyjaśniamy, jak należy postępować w przypadku podejrzenia wrodzonej wady metabolizmu u podopiecznego i przedstawiamy zalety zajęć z muzykoterapii w pracy z dzieckiem z niepełnosprawnością.
Jak wygląda w Polsce Wczesna Interwencja – Wczesne Wspomaganie Rozwoju (WI–WWR) w świetle rozwiązań europejskich oraz zaleceń Rady UE dla krajowych systemów wspierania rozwoju małego dziecka oraz pomocy jego rodzinie? Odpowiedzi na to pytanie udziela Małgorzata Dońska-Olszko w artykule zatytułowanym „Wczesna interwencja – wczesne wspomaganie rozwoju. Rozwiązania systemowe”. Czytając niniejszy tekst dowiedzą się Państwo, jak powinno wyglądać wczesne i kompleksowe wspieranie rozwoju dziecka i jego rodziny, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, m.in. ustawą „Za życiem”.
Jak reagować na przejawy seksualności dzieci? Jaką wiedzę przekazać podopiecznym? Jak podejmować rozmowy na temat seksualności dzieci? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela Izabela Fornalik w artykule zatytułowanym „Seksualność małych dzieci”. Żywimy nadzieję, że po lekturze niniejszego tekstu zaczną Państwo dostrzegać potrzebę wspierania rozwoju psychoseksualnego podopiecznych i odpowiednio reagować na zachowania w grupie przedszkolnej, które mają seksualny charakter.
Piąte wydanie czasopisma „Terapia Specjalna Dzieci i Dorosłych” zamyka artykuł Pauliny Szymańskiej zatytułowany „Autyzm a wrodzone wady metabolizmu”. Autorka wyjaśnia w nim, czym są wrodzone wady metabolizmu i wymienia objawy kliniczne, które mogą sugerować celowość wykonania badań metabolicznych u osób ze spektrum autyzmu. „Zaburzenia metaboliczne to zróżnicowana grupa chorób należących do tzw. chorób rzadkich, czyli występujących w populacji z częstością poniżej 5 na 10 000 urodzeń. Dotyczą one niewielkiej liczby pacjentów ze spektrum autyzmu. Ich manifestacja kliniczna jest różna – mogą przejawiać się jako przewlekłe lub ostre stany psychiczne. Możliwości diagnostyczne są duże, ale sama diagnostyka nadal trudna, wymagająca dobrania ukierunkowanych, wysokospecjalistycznych badań, a następnie ich poprawnej interpretacji. Z tego powodu zamiast diagnozowania na własną rękę na konsultację warto udać się do specjalisty w Poradni Chorób Metabolicznych” – podkreśla Paulina Szymańska.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu zatytułowanego „Zajęcia z muzykoterapii stosowane w pracy z dzieckiem z niepełnosprawnością”. Katarzyna Błaszkiewicz opisuje w nim wpływ muzyki na organizm człowieka i wyjaśnia, jaką rolę odgrywają zajęcia z muzykoterapii w pracy z podopiecznymi z niepełnosprawnością. „Muzykoterapia dziecięca pokazuje nie tylko, jak sobie radzić z emocjami, współdziałać ze sobą czy prawidłowo się komunikować, ale przez swoją artystyczną formę dostarcza dziecku bodźców estetycznych, uwrażliwia na muzykę i sztukę” – dodaje autorka.