Tematem przewodnim czwartego wydania „Terapii Specjalnej Dzieci i Dorosłych” jest praca z osobami z głęboką, wieloraką niepełnosprawnością. W niniejszym numerze czasopisma znajdą Państwo między innymi artykuły dotyczące współpracy specjalistów z rodzicami, organizacji pracy w placówce dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim oraz edukacji seksualnej.
W dziale „Metody terapii” publikujemy mnóstwo inspiracji do zajęć z podopiecznymi – pokazujemy jak budować relację przez stymulację polisensoryczną, aktywizować osoby z głęboką, wieloraką niepełnosprawnością do realizowania wytworów oraz wykorzystać stymulację bazalną w nauczaniu indywidualnym.
Ponadto, w grudniu i styczniu staramy się Państwa przekonać, że muzykoterapia jest skutecznym podejściem w budowaniu kontaktu z osobami z głęboką niepełnosprawnością sprzężoną.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Marty Łagodzińskiej pt. „Muzyczne rozmowy czyli podejście Nordoff-Robbins w muzykoterapii”. Muzykolog i muzykoterapeuta przedstawia w nim istotę podejścia Nordoff-Robbins w muzykoterapii i wyjaśnia, dlaczego improwizacja wokalna jest ważnym elementem terapii osób z głęboką niepełnosprawnością sprzężoną. „Największą wartością, jaką widzę w podejściu Nordoff-Robbins, jest dawanie możliwości wyrażenia siebie, swoich emocji w sposób bardzo naturalny i bliski. Nie ma tu ryzyka niepowodzenia, każda aktywność jest ważna i zostaje wzmocniona. Pojawia się poczucie bycia rozumianym, poczucie sukcesu i spełnienia, a tym samym wzrasta poczucie własnej wartości. Pojawia się też, może dotąd jeszcze nie odkryta, możliwość decydowania i kierowania, a więc realnego wpływania na świat zewnętrzny. Wszystko to ma miejsce w bezpiecznym i przyjaznym środowisku, co sprzyja podejmowaniu nowych wyzwań i wychodzeniu poza schematy” – dodaje autorka.
„Stymulacja bazalna w nauczaniu indywidualnym dzieci i młodzieży z głęboką niepełnosprawnością sprzężoną” to artykuł Agnieszki Grzelczak, który publikujemy w dziale „Metody terapii”. Pedagog specjalny i tyflopedagog wyjaśnia w nim, kto jest odbiorcą stymulacji bazalnej, czym jest kącik bazalny i jakie korzyści przynosi stymulacja somatyczna. „Terapia bazalna jest metodą, z której często korzystam, pracując z uczniem z głęboką niepełnosprawnością sprzężoną, ponieważ jako jedna z nielicznych odpowiada najpełniej na jego potrzeby. Jest również stosunkowo łatwa do zorganizowania w domu rodzinnym, nie generuje znacznych kosztów, niezbędne przedmioty nie zajmują dużo miejsca. Rodzice reagują przychylnie na jej stosowanie, ponieważ w sposób widoczny podnosi ona komfort życia ich dziecka” – przekonuje ekspertka.
W tej samej rubryce zamieszczamy artykuł Joanny Serwińskiej zatytułowany „«Senso Paka» budowanie relacji przez stymulację polisensoryczną”. Autorka wyjaśnia w nim, jak budować relację przez stymulację polisensoryczną i przedstawia propozycję ustrukturalizowanych zajęć stymulacyjnych dla dzieci i dorosłych z zaburzonym funkcjonowaniem zmysłów.
Państwa uwadze polecamy artykuł Moniki Karwackiej zatytułowany „Seksualność i edukacja seksualna osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną”. Autorka opisuje w nim kierunki i sposoby prowadzenia nauczania seksualnego i obszary wspierania psychoseksualnego rozwoju osób z głęboką niepełnosprawnością. „Edukacja seksualna osób głęboko niepełnosprawnych intelektualnie realizowana więc będzie na poziomie elementarnym w formie bardzo prostej, związanej choćby z wyrabianiem orientacji w schemacie własnego ciała, budowaniem doświadczeń sensoryczno-motorycznych, wprowadzaniem nazewnictwa części ciała, również intymnych, wspieraniem funkcjonowania w roli płciowej. Obszar związany z pielęgnacją i higieną ciała, poszanowanie pojawiającej się w okresie dojrzewania potrzeby seksualnej, umożliwienie podejmowania autoerotycznych zachowań seksualnych również wpisują się w edukację seksualną” – dodaje Monika Karwacka.